Půjčovna hraček

Znáte PŮJČOVNY HRAČEK?

V zahraničí už je tento trend celkem rozšířený. U nás zatím spíš ojedinělá záležitost. Ale najde se… 😊 Koncem loňského roku Krámek pro děti jednu takovou půjčovnu otevřel.

JAK TO FUNGUJE?

Princip je jednoduchý. Na e-shopu si vyberete hry nebo hračky, které vás zajímají a objednáte si je klasickým způsobem.

ALE: Zaplatíte jen zlomek z ceny nové hry, protože po uplynutí 3 týdnů půjčené hry zašlete zpět do e-shopu, kde je zkontrolují, vyčistí a nabídnou dalším zájemcům.

Je to v podstatě taková KNIHOVNA, akorát si MÍSTO KNÍŽEK PŮJČUJETE HRY.

Aby měl Krámek pro děti jistotu, že o půjčené hry nepřijde, kromě „půjčovného“ a poštovného vybírá ZÁLOHU, kterou vám po vrácení zapůjčených věcí pošle zpět na účet. Ze zálohy se také hradí případné poškození půjčených her.

Můžete si vybrat ze dvou forem půjčovného: PŮJČOVNA BEZ ZÁVAZKŮ (jednorázové nepravidelné zapůjčky) nebo PŘEDPLATNÉ (pravidelné zápůjčky). Podmínky a pravidla PŮJČOVNY najdete zde.

V nabídce Půjčovny najdete různorodé pomůcky. Stolní hry, didaktické a Montessori pomůcky, stavebnice i hudební nástroje. Nechybí ani knížky pro Albi tužku a tužka samotná. 🙂

Pomůcky z Půjčovny hraček

PRO KOHO JE PŮJČOVNA VHODNÁ?

Půjčovna her je určena (nejen) rodičům, kterým je blízké vést děti k určitému „MINIMALISMU“ a nechtějí doma hromadit množství hraček.

Služby Půjčovny jsou vhodné i pro prarodiče a vedoucí pobytových aktivit pro děti, kteří si mohou půjčit hry na dobu trvání prázdnin / tábora, kdy je s dětmi využijí.

PROČ VYUŽÍT PŮJČOVNU?

Asi většina rodičů ví, že jsou hry a hračky, které děti RYCHLE OMRZÍ. Půjčovna má tu výhodu, že když dítě hra nezaujme, NEBUDE DOMA LEŽET NEVYUŽITÁ. Prostě ji po 3 týdnech pošlete zpět.

Půjčovna umožňuje OBMĚŇOVAT HRY a zajistit tak PESTROU ZÁBAVU.

Velkou výhodou je i MOŽNOST VYZKOUŠET si s dětmi hry, které jim plánujeme pořídit a udělat si představu o tom, jestli KOUPIT NEBO NE. A druhá výhoda je, že si můžete PRAKTICKY OVĚŘIT KVALITU ZPRACOVÁNÍ HRY.

V neposlední řadě je zde i FINANČNÍ HLEDISKO. Půjčovna umožňuje zkusit i DRAŽŠÍ POMŮCKY, které by za plnou cenu byly pro rodinu nedostupné.

VÝCHOVNÉ HLEDISKO

Půjčovnu hraček hodnotím kladně i z hlediska VÝCHOVY. Před používáním her z Půjčovny je dobré vysvětlit dítěti, jak to funguje a že bude potřeba věci zaslat zase zpět. Děti se učí zdravému vztahu k hmotným věcem.

Pokud službu Půjčovny využijete, doporučuji, abyste alespoň jednu hru nechali VYBRAT DĚTMI samotnými. My rodiče máme někdy tendence podbízet dětem hry, které se líbí nám. Při výběru hraček samotnými dětmi si můžete všímat, podle čeho volí, atd. Navíc se děti AKTIVNĚ ZAPOJÍ do PROCESU ROZHODOVÁNÍ, což je pro ně důležité a my jim to v tomto případě můžeme dopřát.

VLASTNÍ ZKUŠENOST

Ve spolupráci s Krámkem pro děti jsem měla možnost vyzkoušet si fungování Půjčovny v praxi.

Myšlenka Půjčovny her je mi moc blízká. Jsem ráda, že začíná ožívat i u nás. Výhody tohoto přístupu k hračkám jsem zmínila výše. Mě osobně trošku stresuje to, abychom hry vrátili v pořádku a aby nic nechybělo. Ale s tímto konkrétně mám „problém“ i u našich her, které máme doma. Nemám ráda, když nějaký dílek hry chybí. :,-) Líbí se mi, že v balíčku z Půjčovny je ke každé hře také přidán papír s jejím popisem a seznamem toho, co obsahuje. Můžete si tak lehce zkontrolovat, jestli hru vracíte kompletní.

Pomůcky z Půjčovny hraček

Zkoušeli jsem tyto tři pomůcky: dešťovou hůl, šroubovací hru Quercetti a didaktickou pomůcku k učení abecedy.

Dešťovou hůl jsem vybrala, protože jsem měla v plánu pořídit ji a chtěla jsem vyzkoušet, jak na ni děti budou reagovat. Vůbec je nezaujala, a tak aspoň vím, že ji kupovat nebudu.

Šroubovací hru Quercetti si vybral Martínek a je fakt, že vybral dobře. Baví ho. Mně se taky líbí. Uvažuju, že ji pořídíme.

Tabulku s abecedou jsem vybrala, protože mám ráda dřevěné didaktické pomůcky a moc se mi líbil nápad i provedení. Hru jsem viděla poprvé a je kvalitní. Zkoušíme různé varianty práce s obrázky. 🙂

ZÁVĚREM

V článku jsem podrobně popsala službu Půjčovny hraček, která je u nás relativně nová. Určitě doporučujeme vyzkoušet. Mít doma půjčené hračky na určitou dobu je zajímavá zkušenost pro děti i rodiče, která může mít i výchovný rozměr.