Obraz na plátně

Nedávno slavil náš dědeček kulaté narozeniny. Jelikož má rád obrázky od vnoučat, rozhodli jsme se, že mu jeden narozeninový namalujeme. Při klasickém tvoření dětem nechávám absolutní volnost, ale u tohoto obrazu jsem chtěla, aby měl nějakou „myšlenku“ a aby byl trošku odlišný od těch klasických bagrů a traktorů, které prarodiče od Martínka často dostávají, a tak jsem tvoření tentokrát režírovala. 🙂 Společnými silami jsme vytvořili obraz stromu, pod kterým sedí na lavičce holčička a chlapeček. Zapojila se i 1,5 letá Marky. Tvoření nás bavilo a s výsledkem jsme byli všichni spokojení. Samozřejmě, že radost měl i oslavenec. 😊

Obraz na plátně

Obraz k narozeninám byl náš první pokus o MALOVÁNÍ NA PLÁTNO. Musím říct, že se nám tento způsob tvoření zalíbil a rozhodně v něm budeme pokračovat. 🙂 Malovali jsme klasickými temperami. Časem mám v plánu pořídit i akrylové barvy, které jsou pro plátno vhodnější, nicméně i tempery poslouží dobře.

Budeme potřebovat:
  • malířské plátno
  • temperové nebo akrylové barvy
  • houbičku na nádobí
  • vytištěnou siluetu postav
  • tekuté lepidlo
Postup:

1. Nejprve jsme celé plátno natřeli modrou barvou. Barvu děti roztíraly houbičkou na nádobí.

Malování na plátno

2. Po zaschnutí modré barvy jsme do rohu nakreslili strom. 

Malování na plátno

3. Z bublinkové fólie jsme vystřihli tvar listu a obtiskávali ho na větve.

Malování na plátno

4. Trávu jsme vytvořili obtisknutím dlaně.

Malování na plátno

5. Siluetu holčičky a chlapečka jsem vytiskla na tvrdý papír, vystřihla, přetřela černou barvou a následně ji tekutým lepidlem nalepila pod strom.

Malování na plátno

Jelikož jsme měli doma jedno plátno, které se nám omylem natrhlo, využili jsme ho jako „zkušební“. Jednotlivé kroky tvoření obrazu jsem dětem předem vysvětlovala a zkoušeli jsme je „nanečisto“ na protrženém plátně. Myslím, že jim to pomohlo a že díky tomu dokázaly obraz vytvořit a hlavně i dokončit.

Obraz na plátně

Společné tvoření obrazu na plátno nás všechny bavilo. Mám radost, že se zapojily obě děti (4 roky a 1,5 roku) a že se nám podařilo vytvořit originální dárek k narozeninám.

Vyzkoušejte. 🙂