Muffiny pro ptáčky

Dnes mám tip pro ty, kdo rádi přikrmují ptáčky. Z běžně dostupných surovin jim můžete s dětmi vyrobit MUFFINY, které jim dodají potřebnou energii pro přečkání zimního období. Pojďte se podívat, jak na to.

Muffiny pro ptáčky

Budeme potřebovat:
  •  hovězí lůj (k sehnání online na Maso Škodovi na rohlík.cz)
  • semínka vhodná pro ptáčky
  • silikonové formičky na muffiny

Výroba muffinů pro ptáčky

Postup:

V hrnci rozehřejeme tuk a vmícháme do něj semínka. Na 200 g tuku jsem použila 100 g semínek. Uvedené množství stačí na 6 muffinů.

Rozehřátá směs na muffiny

Rozehřátou směs pomalu lijeme do připravených formiček. Pokud do přípravy zapojujeme děti, dbáme zvýšené opatrnosti, aby se tukem nepopálily.

Zjistila jsem, že provázek na zavěšení není vhodný.Ptáci si z nich rádi staví hnízda, ale ptáčata se potom do nich zachytávají a mohou si způsobit zranění. Takže nejlépe bez provázku a položit na nějaké místo či napíchnout na větvičku.

Muffiny pro ptáčky

Muffiny necháme ztuhnout na chladném místě. Pokud venku mrzne, můžeme je dát ven. Případně můžeme využít i mrazák. Po úplném ztuhnutí tuku muffiny vyjmeme z formiček a položíme na vhodné místo.

Muffiny pro ptáčky

Takto vyrobené pochoutky jsou pro ptáčky nejen zdrojem energie, ale jsou také bezpečné. Dovolím si při této příležitosti upozornit na nebezpečí lojových kuliček v plastových síťkách. Síťky mohou ptákům způsobit zranění a často i usmrcení, když se jim do nich zamotá pařátek a navíc také nejsou přívětivé pro přírodu.

Ale pamatujme na to, že pokud muffiny položíme na nějaké konkrétní místo ve volné přírodě, ptáci s tímto zdrojem potravy budou počítat, takže je potřeba doplňovat krmení pravidelně, aby na daném místě ptáčci vždycky něco našli. 🙂

Muffiny pro ptáčky

Výrobu muffinů pro ptáčky můžeme jedině doporučit. Tvoření se dá jednoduše spojit s edukací dětí na různá témata (ptáci na krmítku, ekologie, čím se ptáci živí, apod.). Inspiraci pro toto tvoření jsme našli v časopise Dráček (leden 2022).

Příjemnou zábavu. 🙂