DIY lampička ze studeného porcelánu

Kamarádka mi poslala recept na „studený porcelán“, který vyrobíte z běžně dostupných surovin a má skvělé vlastnosti. S hmotou se krásně pracuje a schne na vzduchu. My jsme ji použili pro výrobu lampičky ve tvaru chaloupky. Pojďte se podívat, jak na to.

DIY lampička

Recept na studený porcelán

Suroviny:

  • 2 hrnky jedlé sody
  • 1 hrnek kukuřičného škrobu
  • 1 hrnek vody
  • můžeme přidat potravinářské barvivo

Postup:

Všechny suroviny smícháme dohromady a na mírném ohni ohříváme do zhoustnutí.
Doporučuji použít nepřilnavou pánev. Vařila jsem hmotu v hrnci a ke konci se lehce přilepila na dno. Vyčistí se ale jednoduše.

Studený porcelán

Jak s hmotou pracovat

Hmotu necháme vychladnout. Poté vyválíme jako těsto a vykrajujeme tvary. Výrobky necháme schnout na vzduchu 2-3 dny. Během té doby je několikrát otočíme.

DIY lampička

Jak na lampičku

K výrobě lampičky jsem použila sadu vykrajovátek na perníkovou chaloupku. Tvary jsem nechala schnout 3 dny. Pokud chcete schnutí urychlit, můžete díky péct v troubě na 100 stupňů. Trvá to 30-60 minut (záleží na tloušťce). Během pečení několikrát dílky několikrát otočíme.

TIP: Pokid nemáte vykrajovátka na chaloupku, můžete si šablony vyrobit z tvrdého papíru.

DIY lampička

Po úplném vyschnutí jsem jednotlivé části lampičky slepila k sobě tavnou pistolí. Ke dnu jsem chaloupku nepřilepila, ale postavila ji na něj.

DIY lampička

Poté zespodu do lampičky vložíme světelný řetěz a je hotovo. 🙂

DIY lampička

TIP:

Stejným způsobem můžete vyrobit lampičku také ze slaného těsta. Jen počítejte s tím, že se jednotlivé tvary pečením nafouknou a lehce zkroutí. Ale lampička se vyrobit dá. Máme to vyzkoušeno. Lampičku ze slaného těsta jsme ale před slepením natřeli bílou akrylovou barvou. Recept na slané těsto najdete tady.

DIY lampička ze slaného těsta

Příjemnou zábavu při tvoření. 🙂