Dětský pracovní ponk

Tak jsme to KUTILSTVÍ u nás doma vzali vážně! Původní pracovní místečko u klasického psacího stolu jsme vyměnili za skutečný DĚTSKÝ PONK, který nám zhotovil dědeček. 😍 Nadšení je veliké a ráda ho s vámi sdílím. Navíc jsme doplnili ještě pár kousků nářadí a pomůcek, které nám ve výbavě chyběly a jsme vybaveni na veškeré KUTILSKÉ PROJEKTY. Pojďte nahlédnout. 🙂

Dětský pracovní ponk

Proč PONK?

Když Martínek dostal k Vánocům pár kousků nářadí, aby se s ním mohl učit pracovat, měli jsme svěrák připevněný u klasického psacího stolu v dětském pokoji. Více se dočtete tady. Nicméně, na stole máme i tiskárnu a počítač a těm dřevěný prach z řezání nedělá dobře. Navíc výška pracovního stolu nebyla ideální pro práci vestoje, a tak jsme přemýšleli, jak to udělat, aby děti mohly kutit pohodlně a bez obav. Vymysleli jsme tedy, že jim pořídíme jejich vlastní PONK. Zmínili jsme se o tom šikovnému dědečkovi a ten ochotně ponk vyrobil. Pro výrobu použil desky ze staré skříňky.

Dětský pracovní ponk

Rozměry ponku

Co se týče rozměrů ponku, pracovní deska má 70*30 cm. Výška pracovní plochy od země je 60 cm. Vzadu je praktická deska, díky které nic nezapadá za stolek. Zadní deska přesahuje pracovní plochu o 30 cm. Jsou na ní háčky na zavěšení drobných pomůcek. Ve spodní polici máme uložené kufříky s nářadím. Nechybí samozřejmě naše oblíbená knížka MALÝ KUTIL, kterou máme při kutění stále po ruce.

Dětský pracovní ponk

Nářadí vhodné pro děti

Spolu s pořízením ponku jsme doplnili i nějaké nářadí a pomůcek.

TRUHLÁŘSKÉ SVĚRKY

Používají se místo svěráku, když potřebujete přichytit delší lať k pracovní desce.

Truhlářské svěrky

KLEŠTĚ

Menší „kombinačky“ a „štípačky“ se hodí mít doma (nejen pro děti).

Kleště

KLÍČE

Další šikovnou věcí jsou klíče různých velikostí v praktickém stojánku.

Klíče

V praxi často využitelné jsou také šestihranné „inbusové“ klíče.

Inbusové klíče

ÚHELNÍK

Fajn pomůckou pro měření délek a hlavně úhlů (90 a 45 stupňů) je také úhelník.

Úhelník

ŠPACHTLE

Pro práci se sádrou využijete sadu špachtlí.

Špachtle

SPOJOVACÍ MATERIÁL

Na Malém kutilovi jsem objevila úplně skvělou krabičku na spojovací materiál (šroubky, hřebíky) a jiné drobnosti. Průhledné dózičky, které se našroubují jedna na druhou a nahoře se uzavřou víčkem. Využitelné nejen do dílny.

Dóza na spojovací materiál

Dóza na spojovací materiál

PLASTOVÉ PÁSKY

Hodně oblíbené jsou u nás také plastové „elektrikářské“ lepící pásky. Martínek s nimi kutí každý den.

Plastové lepící pásky

SPECIALITY

Od dědečků Martínek dostal dvě“specialitky“. Magnetickou vodováhu a digitální „šupleru“.

Speciální kousky nářadí

OCHRANNÉ POMŮCKY

Z ochranných pomůcek máme BRÝLE a také PRACOVNÍ RUKAVICE. Tyto konkrétní jsou z části kožené, s páskem na suchý zip kolem zápěstí, takže nepadají z ruky.

Dětské pracovní rukavice

MONTÉRKY

Malí kutilové určitě ocení i vhodný pracovní oděv. Martínkovi dětské montérky udělaly obrovskou radost, protože jsou červené, stejné jako nosí děda.

Dětské montérky

ÚKLIDOVÉ POMŮCKY

Ke kutění patří i následný úklid. Děti mají u ponku malý smetáček s lopatkou, aby mohly v případě potřeby zamést piliny a další nepořádek.

Dětský smetáček a lopatka

Většinu výše uvedeného nářadí a pomůcek jsme pořizovali na e-shopu Malý kutilMezi naše oblíbené kousky patří také dětské nářadí Corvus. Více o něm se dočtete tady.

Dětský pracovní ponk

Tolik naše dnešní kutilská inspirace. Dětský pracovní ponk a klasické funkční nářadí jsou rozhodně dobrá investice. Takto „připravené prostředí“ dětem umožňuje snadné, pohodlné a bezpečné učení se manuální zručnosti a dalším dovednostem. Při kutění toho děti rozvíjejí spoustu (trpělivost, pečlivost, představivost, umění dokončit nějakou činnost, aj.). Všechny tyto dovednosti určitě využijí i v dalším životě. 🙂