10 DIY DŘEVĚNÝCH VÝROBKŮ PRO DĚTI

Loni jsem vyrobila svou první DŘEVĚNOU HRU. Byla to vkládačka lesních zvířat. Práce se dřevem mě naprosto nadchla. Letos jsem to svoje kutilství vzala vážně a pořídila si do výbavy  vyřezávací pilu a vrtačku. Práce se dřevem se pro mě stala úžasným relaxem. Mám spoustu nápadů na DIY DŘEVĚNÉ HRY, které zvládne vyrobit i začátečník jako já a těším se, až vám je představím. Nejdříve vám ale shrnu všechny dosavadní návody do jednoho článku, ať je máte hezky po ruce. 🙂

DIY dřevěné výrobky pro děti

MELOUNY DO VENKOVNÍHO OBCHŮDKU

K výrobě melounů budeme potřebovat odřezky dřeva, které se dají posbírat při procházce v lese (nebo dřevěné kulatiny rozřezané na poloviny). Kousky dřeva zabrousíme a pomalujeme barvami. Do tohoto tvoření můžete zapojit i děti. Celý článek o výrobě melounů je tady.

Dřevěné melouny

KOLÍČKOVÁ VKLÁDAČKA Z PRKÉNKA

K výrobě vkládačky využijeme obyčejné kuchyňské prkénko. Nakreslíme na něj libovolný obrázek. Do obrázku vyvrtáme otvory. Vybarvíme. Dále budeme potřebovat dřevěné kolíčky, které nabarvíme barvami tak, aby barevně seděly do obrázku na prkénku. Děti vkládají kolíčky do otvorů v obrázku dle barev. Přesný návod najdete tady.

Kolíčková vkládačka

BARVIČKOVANÁ

K této hře využijeme dvě prkénka stejné velikosti a dřevěné figurky z Člověče, nezlob se. Do jednoho prkénka vyvrtáme otvory. Druhé prkénko, které slouží jako podklad, nabarvíme barvami. Obě prkénka slepíme. Děti vkládají figurky do otvorů stejných barev. Podrobný návod a další varianty hry jsou tady.

Barvičkovaná

VKLÁDACÍ PUZZLE LESNÍCH ZVÍŘAT

Jedná se o vkládačku lesních zvířat z dřevěné překližky. Na horní vrstvu nalepíme obrázky zvířat a dokola je vyřežeme. Vyřezané otvory i tvary zabrousíme. Překližku s otvory nalepíme na druhou překližku. Děti vkládají zvířátka do správných otvorů. Podrobný návod je tady.

Vkládačka lesních zvířat

LÍZÁTKA DO OBCHŮDKU

Lízátka do dětského obchůdku se dají jednoduše vyrobit z dřevěných suků a tenkých kulatinek. Do suků vyvrtáme otvory, do kterých zasuneme nařezanou kulatinku. Lízátka nabarvíme. Podrobný návod je tady.

Dřevěná lízátka

PROVLÉKACÍ DOMEČKY

Z kousků dřeva vyřežeme tvar domečku. Libovolně do něj vyvrtáme otvory. Dírkami provlékáme tkaničku. Podrobný popis je tady.

Provlékací domečky

LABORATOŘ 

Tento stojánek slouží pro malé doktory a laboranty jako držák na zkumavky. Do dřevěného hranolu vyvrtáme otvory, zabrousíme a natřeme. Podrobný návod je tady.

Laboratoř

VENKOVNÍ AUTODRÁHA

Odřezky dřevěných prken natřeme černou barvou. Vodící čáry jsou vytvořeny bílou plastovou lepící páskou. Podrobnosti jsou v tomto článku.

Venkovní autodráha

PASTELKOVNÍK

I dřevěný pastelkovník se dá vyrobit jednoduše v domácích podmínkách. Stačí do dřevěného hranolu vyvrtat plochým vrtákem dostatečně široké otvory. Zabrousíme, můžeme nalakovat. Z přední strany jsme k otvorům nalepili dřevěné suky natřené jednotlivými odstíny barev. Podrobný návod včetně rozměrů je tady.

DIY pastelkovník

OTOČNÁ HRA Z VÁLEČKU

K výrobě této pomůcky jsme použili klasický dřevěný váleček na těsto. Otočnou část jsme rozřezali na čtyři části. Na jednotlivé části jsme nalepili barevné obrázky. Děti otáčením jednotlivých částí obrázků hledají stejné obrázky různých barev. Podrobnosti jsou v tomto článku.

Otočná hra z válečku

Tolik naše návody na TVOŘENÍ ZE DŘEVA. Mám tu rozpracované další nápady. A dokonce se do tvoření vložil i manžel a prý plánuje dětem vyrobit nějaký didaktický set. Tak myslím, že se můžete brzy těšit na další inspiraci. 🙂