Smyslové karty

Laminovat se nemusí jen papír, ale můžete zkusit vložit do fólie i další materiály, díky nimž vytvoříte zajímavé SMYSLOVÉ KARTY. Pojďte se podívat, co jsme do laminovacích fólií vložili tentokrát. 🙂 V článku najdete i tipy na AKTIVITY s kartami.

Smyslové karty

Prvním materiálem, který jsme zalaminovali, byly nastrouhané VOSKOVKY. Pastelky vytvoří ve fólii zajímavé vzory. Při laminování je potřeba dodržet několik pravidel, aby voskovky nenatekly do laminovačky. Postup je popsaný zde.

Roztavené voskovky

Dále jsme do fólie zalaminovali KONFETY, a to dva druhy: první byly průhledné kulaté konfety.

Zalaminované konfety

Jako druhé jsme použili lesklé drobné konfety, které mění barvu podle toho, v jakém úhlu na ně dopadají paprsky světla.

Zalaminované konfety

Poslední SMYSLOVOU KARTU jsme vytvořili z TEMPEROVÝCH BAREV. Dovnitř fólie jsme vytvořili puntíky z jednotlivých barev, fólii jsme zavřeli a prsty puntíky rozetřeli. Po zaschnutí barev jsme fólii zalaminovali.

Zalaminované tempery

Způsobů využití SMYSLOVÝCH KARET je několik:

1) POZOROVÁNÍ

Karty můžeme nabídnout už miminkům a batolátkům, které je budou pozorovat a posilovat tak zrak. Některý materiál (konfety) vytvoří na kartě jemný vzorek a navíc šustí, takže kromě zraku si děti procvičí i hmat a sluch. Navíc díky kartám mohou i nejmenší děti zkoumat materiál, který by samotný bez fólie dostat do ruky nemohli. 🙂 Tip: Pro miminka stačí zalaminovat karty menšího formátu (A6).

Smyslové karty

2) PROSVĚCOVÁNÍ

Dalším způsob, jak karty použít, je prosvěcování. Ať už ve dne proti slunečním paprskům nebo potmě baterkou či na světelném stolku. Je zajímavé pozorovat změny, které světlo způsobí. My jsme si nedávno pořídili světelný stolek, který umí i měnit barvy, takže můžeme pozorovat, jak se barvy na kartách mění se změnou barvy světla. Pokud karty prosvěcujete baterkou, můžete změnu barvy vytvořit tak, že kartu podložíte barevným papírem (ideálně nějakým, který propouští světlo).

Prosvícené smyslové karty

3) TVOŘENÍ

Z karet s voskovkami a temperami můžete vystřihovat různé tvary a tvořit průsvitné dekorace. Viz tento článek.

Průsvitné jarní dekorace

Tolik náš dnešní tip na SMYSLOVÉ KARTY. 🙂 Příjemnou zábavu při tvoření a hraní.