Smyslová pexesa

V dnešním článku vám představíme několik druhů PEXES, která doma jednoduše vyrobíte. Všechna mají společné to, že si u nich s dětmi procvičíte smysly (HMAT, SLUCH, ZRAK i ČICH). 

První z aktivit je SLUCHOVÉ PEXESO. Pro jeho výrobu jsem použila tyto uzavíratelné plechové dózičky.

Sluchové pexeso

Vložili jsme do nich různé drobné předměty a zašroubovali. Hráči mají za úkol hledat dvojice dóziček, které vydávají stejný zvuk. Otevřením si mohou ověřit, zda našli vhodnou dvojici.

Sluchové pexeso

Druhou aktivitou je ČICHOVÉ PEXESO, k jehož výrobě jsme použili různé druhy koření. Zabalili jsme ho do kousků síťované textilie. Pro hru je potřeba zavázat hráčům oči, aby dvojice pytlíčků se stejným kořením hledali podle čichu.

Čichové pexeso

Pokud chcete aktivitu uchovávat delší dobu, doporučujeme zvolit spíš skleničky nebo jiné násobky, z pytlíčků se jednotlivé vůně snadno dostávají pryč a mísí se mezi sebou. S touto variantou hry ale můžete zároveň hrát i HMATOVÉ PEXESO.

HMATOVÝCH PEXES se dá vyrobit více druhů. My máme tyto dva.

První variantou je HMATOVÉHO PEXESO ze sololitových čtverečků. Ty jsme sehnali zde. Můžete použít i pevnější karton.

Hmatové pexeso

Na čtverečky jsem tavnou pistolí nalepila dvojice různých strukturovaných materiálů. Stačí čtverečky otočit materiály dolů a hrát jako klasické pexeso.

Hmatové pexeso

U druhé varianty HMATOVÉHO PEXESA budete potřebovat, aby hráči měli zavázané oči. Pro výrobu jsme použili laminovací fólii a různé sypké potraviny.

Hmatové pexeso

Laminovací fólii jsme si nastříhali na čtverečky. Okraje čtverečků jsme že tří stran zatavili ŽEHLIČKOU NA VLASY a do vzniklé „kapsičky“ nasypali danou surovinu. Nakonec jsme zatavili i poslední okraj a tím „pytlík“ uzavřeli. Hráči hmatem hledají dvojice stejných pytlíčků. Kromě pexesa můžete pytlíčky s potravinami využít i do dětské kuchyňky nebo při hrách na obchod. 🙂

Hmatové pexeso

Tolik naše dnešní nápady na SMYSLOVÁ PEXESA. Pokud se vám hra klasického pexesa omrzí nebo máte malé děti, pro které je klasického pexeso ještě náročné, můžete využít naše tipy na další varianty této oblíbené hry. 🙂