Ruční výroba papíru

Už dlouho jsem chtěla s dětmi vyzkoušet RUČNÍ VÝROBU PAPÍRU. Minulý týden se nám to konečně podařilo. Není to vůbec náročné tvoření a přitom je tak skvělé. Pojďte se podívat na návod a hlavně ho vyzkoušejte. 🙂

Ruční výroba papíru

Postup:

1. Starý papír natrhejte na malé kousky, vložte do boxu a přidejte vodu.

Použili jsme pokreslené papíry, nepoužitelné zbytky z dětských časopisů i kousky barevného papíru. Jediné, co se nedá použít je lesklý papír (z letáků, apod.)

Papír ve vodě

2. Papír nechejte ve vodě rozmočit.

Trvá to zhruba hodinu. Můžete ho ale nechat i do druhého dne. Podle časových možností.

3. Vyrobte si síto.

Použila jsem dřevěný rámeček z protrženého malířského plátna a síť proti hmyzu.

Výroba síta

Síť jsem napnula přes rámeček a pomocí tavné pistole ji přilepila k rámečku. Následně jsem odstřihla přebytečné množství sítě.

Síto k sušení papíru

4. Rozmočený papír rozmělněte na kaši. Můžete si pomoci tyčovým mixérem.

Papírová „kaše“

TIP:

Pokud si chcete vyrobit barevný papír, můžete do kaše přidat trochu temperové barvy. Dá se vyrobit i voňavý papír. Stačí přidat esenciální olej.

Papírová kaše

5. Papírovou „kaši“ navrstvete na síto. Můžete ji rozválet válečkem.

TIP: Můžete přidat i lisované květy rostlin a vyrobit si ozdobný papír.

Výroba papíru

TIP: Pokud nechcete vyrábět síto, můžete papírovou kaši natřít i na plastové víko od boxu. Vyschne na něm také. Jen potom dávejte pozor při sundávání suchého listu papíru. Lehce se na víko přilepí. Ideální je opatrně ho odstranit pomocí ostré špachtle.

Ručně vyrobený papír

6. Papír nechejte dobře vyschnout. 

Doba schnutí závisí od tloušťky papíru. My jsme měli silnější listy a sušili jsme je na sluníčku zhruba 24 hodin.

Ručně vyrobený papír

Další možnosti tvoření

My jsme vytvořili silnější papír, protože jsme tvořili tou nejjednodušší metodou. Pokud byste chtěli vytvořit opravdu tenké listy papíru, nalijte rozmixovanou papírovou kaši do většího množství vody. Následně do této směsi ponořte vyrobené síto a směs nechte „prosít“ oky sítě.

Ručně vyrobený papír

Využití vyrobeného papíru

Na ručně vyrobený papír můžete kreslit, použít ho k vytvoření cedulek, jmenovek, apod. Silnější papír se nedá moc stříhat nůžkami, spíš ho na menší kousky můžeme nalámat.

Ručně vyrobený papír

O našem tvoření

Děti i já tvoření moc bavilo. Vyzkoušeli jsme si v praxi recyklaci papíru. Všechny fáze tvoření jsou zajímavé. Marky má ráda smyslové hry, a tak využila papírovou „kaši“ k Sensory Play. 🙂

Hra s papírovou kaší

Ruční výrobu papíru doporučujeme. Můžete ji využít i jako edukační činnost k vysvětlení toho, jak funguje recyklace. Děti si prakticky vyzkouší celý proces vzniku nového papíru ze starého, který byl určen k vyhození.