Jednoduché hry na chodníku

Na jednu procházku jsme s sebou do batohu přibalili KŘÍDY. Po cestě jsem dětem na chodník nakreslila několik jednoduchých her a od té doby jsou u nás hitem. Už jsme je v různých obměnách hráli několikrát a vždy je to baví. Dávám tedy i vám jako inspiraci. V článku najdete nápady na 15 CHODNÍKOVÝCH HER pro předškolní i školní děti.

Hry na chodníku

ČÁP ZTRATIL ČEPIČKU

První z her je obměna klasické hry. Na chodník nakreslíme barevná políčka a děti skáčou z políčka na políčko dle barvy, kterou slyší ve známé říkance.

Čáp ztratil čepičku na chodníku

ČÍSLA

Pro malé milovníky čísel můžete na chodník napsat různě barevné číslice a děti zase skákají na číslo, které říkáte (např. modrá 5).

Pro školní děti můžete tuto hru upravit tak, že říkáte místo čísel početní příklady a děti skáčou na čísla, které jsou jejich výsledky.

Další variantou je skákat na čísla od 1 do 10 v pořadí, jak jdou za sebou.

Čísla na chodníku

DRÁHY START – CÍL

Hrubou motoriku potrénujete na nakreslených trasách se startem a cílem. Děti po nich mohou běhat nebo je překonávat jiným způsobem (skákat po jedné noze, lézt po čtyřech, skákat žabáky, jet na kole, apod.).

Dráha na chodníku

SKÁKEJ VE SMĚRU ŠIPKY

Na této hře potrénujete koordinaci a prostorovou orientaci. Na chodník nakreslíme šipky v různých směrech a děti na ně snožmo skáčou tak, aby špičky chodidel směřovaly stejným směrem jako šipky.

V jiné obměně této hry můžete zapojit nejen chodidla, ale i dlaně.

Skákej ve směru šipky

Z dalších CHODNÍKOVÝCH HER můžete vyzkoušet:

TVARY

Na chodník nakreslíme základní geometrické tvary různých barev a velikostí. Děti se po nich pohybují dle instrukcí. Například: „Dej levou nohu do modrého kolečka.“ Nebo: „Dej pravou ruku do žlutého čtverce.

ABECEDA

Na chodník napíšeme různá písmena abecedy. Říkáme slova a děti skáčou na počáteční písmena těchto slov.

Druhá varianta je, že děti skákáním „tvoří“ slova – skáčou na jednotlivá písmena (nebo slabiky) v takovém pořadí, aby vzniklo smysluplné slovo. Jeden hráč může skákat, druhý slova zapisovat.

Abeceda na chodníku

ČLOVĚČE, NEZLOB SE

Na chodník si můžete nakreslit také plány jednoduchých společenských her a zahrát si je „naživo“. Kromě Člověče, nezlob se by šly takto hrát i šachy či Žebříky a hadi. Tyto hry jsou vhodné pro větší skupiny dětí.

PIŠKVORKY

Nakreslete na chodník čtvercovou síť a oblíbená hra může začít.

Piškvorky na chodníku

MALÝ, VĚTŠÍ, NEJVĚTŠÍ

Nakreslíme různé tvary v různých velikostech a děti skáčou v pořadí od nejmenšího po největší nebo naopak.

SOUŘADNICE

Logiku můžete potrénovat u hledání souřadnic. Ať už v podobě klasické souřadnicové tabulky s čísly a písmeny nebo ve variantách pro mladší děti, kde číslice a písmena zaměníte za barvy a tvary či jiné znaky. Princip hry je pořád stejný. Hráči hledají a vybarvují políčka dle zadaných údajů.

Souřadnice na chodníku

DŮM

Nakreslíme obrys domu a jeho místností. Místnosti popíšeme názvy nebo jinak označíme. Následně jmenujeme různé věci a děti určují, ve které místnosti je doma máme.

Dům na chodníku

Tolik naše dnešní inspirace na CHODNÍKOVÉ HRY. Křídy používáme tyto a osvědčily se nám. Dobře se drží, jsou syté a nelámou se.

Přejeme příjemnou zábavu venku. 🙂