Deset nápadů na využití pexesa

Máte rádi PEXESO? Chcete si hru s ním trochu obohatit? Nebo si zahrát i s malým dítětem, pro které je klasická hra ještě náročná? Tak si přečtěte dnešní příspěvek o tom, jak můžete kartičky klasického pexesa využít pro další hry a aktivity kromě klasického hledání dvojic stejných obrázků.

Můžete si zahrát „PROSTOROVÉ PEXESO“, které spočívá v hledání dvojic stejných obrázků, které jsou schované v místnosti. Malým dětem můžete hru upravit na hledání několika jednotlivých kartiček.

Prostorové pexeso

Kartičky pexesa můžete využít i ke hře na „VYPRÁVĚNÍ PŘÍBĚHŮ“. Stačí obrázky schovat do pytlíku a pak je po jednom vytahovat a na jejich základě tvořit příběh.

Vyprávění příběhu

S kartičkami si můžete zahrát hru „HÁDEJ, CO JE NA OBRÁZKU“. Jeden z hráčů si vezme libovolný obrázek z pexesa a ostatní hádají za pomoci uzavřených otázek, jaký má v ruce obrázek.

S malými dětmi můžete za pomocí pexesa procvičovat BARVY tím, že říkáte názvy barev toho, co je na kartičce a případně se to dá rozvinout i dále otázkami na další předměty v místnosti, které maji stejnou barvu.

Pokud máte stejně jako my nějaké POHÁDKOVÉ PEXESO, můžete jeho kartičky přiřazovat k dané pohádce přímo v knížce nebo si kartičky pexesa poskládat za sebou dle děje v pohádce. Naše ručně malované pexeso s Budulínkem máme z Kreslíkárny.

Pohádkové pexeso

S malými dětmi můžete hrát „OBRÁCENÉ PEXESO“. Dvojice stejných obrázků nehledáme otáčením kartiček, ale kartičky otočíme rovnou obrázky nahoru a děti hledají dvojice pouhým prohlížením. Pro nejmenší děti doporučujeme nachystat nejprve méně dvojic a postupně přidávat.

HRA NA PAMĚŤ. Vybrané kartičky pexesa dáme obrázky nahoru a děti si je mohou minutu prohlížet a přitom se snaží zapamatovat si co nejvice obrázků. Poté kartičky otočíme obrázky dolů a děti musí vyjmenovat nebo si zapsat co nejvíce obrázků, které viděly. Hru můžeme ztížit tím, že kartičky dáme do řady a děti si musí zapamatovat i pořadí obrázků, jak šly za sebou.

Hra na paměť

Pokud chcete pro své děti pořídit jednoduché puzzle, doporučujeme PUCLESO, což je pexeso a puzzle 2v1. Kromě klasického pexesa můžete obrázky využít i jako puzzle a složit z nich jeden obraz. Malým dětem můžete vybrat jen některé dvojice a využít je jako jednoduché puzzle o dvou dílcích. Na fotografii je MAXIPUCLESO POD HLADINOU také z Kreslíkárny.

MaxiPucleso Pod hladinou

HLEDÁNÍ OBRÁZKŮ V KNÍŽCE. Z pexesa vybereme některé obrázky a děti mají za úkol najít v knížkách stejný obrázek (dle tématu pexesa – zvíře, rostlinu, předmět).

Než se s mladšími dětmi dopracujete ke klasickému pexesu, zkuste si zahrát POLOVIČNÍ PEXESO. Vyberte několik dvojic z pexesa a polovinu kartiček otočte obrázkem nahoru a polovinu obrázkem dolů. Děti otáčením kartiček hledají dvojici k těm, které jsou obrázkem nahoru.

Poloviční pexeso

Tolik naše dnešní nápady na využití pexesa. Vyberete si z nich? 🙂