Čáp ztratil čepičku na prostěradle

Tak jsem v rámci přebírání věcí ve skříni narazila na klasické BÍLÉ PROSTĚRADLO. Původně jsem ho chtěla hodit do kontejneru na textil, ale zavčas mě napadlo, že ho můžu použít na tvoření. A tak vznikla netradiční forma hry ČÁP ZTRATIL ČEPIČKU. A nakonec se z ní vyklubala docela multifunkční hra pro různé věkové kategorie dětí. Pojďte se podívat. 🙂

Čáp ztratil čepičku

Na bílé prostěradlo jsem nakreslila kolečka o průměru cca 15 cm. Vešlo se jich tam 28. Kolečka jsem postupně vybarvila 7 barvami. Každou barvu jsem použila na 4 kolečka.

Čáp ztratil čepičku

Co se týče barev, původně jsem měla v plánu použít barvy na textil, ale pak jsem si vzpomněla, že jsem někde viděla, že se dá Balakryl UNI použít i na látku, a tak jsem využila právě Balakryl, který jsem doma už měla.

No, a po zaschnutí barev je hra hotová.

Čáp ztratil čepičku

Pravidla základní hry ČÁP ZTRATIL ČEPIČKU jsou jednoduchá. Dítě si má stoupnout na kolečko té barvy, která se zmíní na konci básničky o čápovi.

Čáp ztratil čepičku

Hru může hrát jedno dítě, ale samozřejmě i víc dětí. Takže využijete i pro sourozence nebo návštěvu. 🙂 Z tohoto důvodu jsem vymalovala vždy 4 kolečka stejnou barvou. Pokud je hráčů víc než počet stejných koleček, můžou se pravidla upravit tak, že na koho už kolečko nevyjde, dostává trestný bod. To už je na domluvě. 🙂

Čáp ztratil čepičku

K další aktivitě s puntíkatým prostěradlem můžete využít barevnou hrací kostku. Hodí se kostkou a dítě má stoupnout na kolečko barvy, která padla na kostce. Starším dětem můžete tuto aktivitu spojit s překážkovou dráhou, kterou musí překonat cestou k prostěradlu.

Další variantou hry je, že položíte plyšáka nebo nějaký jiný předmět na jednu barvu a dítě si musí stoupnout na kolečko stejné barvy.

Čáp ztratil čepičku

Puntíkaté prostěradlo můžete využít i při hru podobnou kupované hře Twister. Děti na barevná kolečka nemusí jen stoupat, ale mohou se jich dotýkat i jinými částmi těla. 🙂

Barvy samozřejmě můžete vyslovovat česky nebo i anglicky a procvičit si tak názvy barev v cizím jazyce.

Můžete také dětem nakreslit barevné předlohy na papír, které budou značit pořadí barevných puntíků a děti tak mohou vymýšlet co nejkratší cestu z jednoho konce prostěradla na druhý.

Čáp ztratil čepičku

Tipy na aktivity s puntíkatým prostěradlem přímo od vás si můžete přečíst v tomto příspěvku na Facebooku.

Tolik představení naší dnešní hry, kterou využijete, jak venku, tak doma. Pokud máte doma bílé prostěradlo, rozhodně doporučujeme využít ho. Aspoň u nás má hra velký úspěch. 🙂