Aktivity z kuchyně

K dnešním aktivitám nebudete potřebovat nic speciálního. Většinu pomůcek pravděpodobně budete mít v kuchyni. Díky aktivitám s využitím kuchyňských potřeb si děti procvičí různé dovednosti – jemnou motoriku, odhad, představivost či soustředěnost. V článku najdete konkrétní tipy na různé aktivity pro batolata i předškolní děti.

Aktivity z kuchyně

První aktivitou je JEŽEK V KLECI pro nejmenší děti. Do šlehací metličky vložíme několik větších plyšových kuliček a úkolem dítěte je dostat je mezerami ven a potom je zase vkládat dovnitř.

Ježek v kleci pro nejmenší

Další aktivitou s plastovými kuličkami je jejich PŘENÁŠENÍ. Ať už pinzetou nebo lžičkou.

Přenášení kuliček

Pokud máte doma dřevěnou naběračku na med, můžete s dětmi trénovat MOTÁNÍ PROVÁZKU. Na držátko navážeme provázek a úkolem dítěte je namotat ho do jednotlivých drážek v naběračce.

Motání provázku

Pro nácvik ŠROUBOVÁNÍ je fajn pomůckou LOUSKÁČEK na ořechy „HŘÍBEK“.

Louskáček „HŘÍBEK“

ŠROUBOVÁNÍ ale i ODHAD si děti procvičí u ZAVAŘOVACÍCH SKLENIC. Stačí jim nabídnout několik velikostí sklenic i s víčky a nechat je najít správné dvojice a sklenice zašroubovat. Odhad můžete podobně trénovat i na přiřazování POKLIČEK k HRNCŮM.

Šroubování

Fajn pomůckou s více možnostmi využití je KARTA na vzory v polevě. Na každé straně má jinak tvarovaný okraj. Jednotlivé vzory se dají obkreslovat a následně stříhat či obtahovat a vytvořit si tak grafomotorické cvičení.

Stříhání a obkreslování

Vděčnou aktivitou je PŘELÉVÁNÍ VODY z nádoby do nádoby. Dle schopností dětí můžete k přelévání využít různé nástroje: lžičku, pipetu, trychtýř, naběračku… Starší děti mohou vodu mezi nádobami přenášet BRČKEM a procvičovat tak DECH.

Přelévání vody

Batolata bude bavit práce s TRYCHTÝŘEM a VATOVÝMI TYČINKAMI, které mohou za pomoci trychtýře házet do sklenice.

Práce s TRYCHTÝŘEM

Posledním dnešním tipem je SROVNÁVÁNÍ VAŘEČEK dle velikosti. Pokud chcete zároveň procvičit i čísla, můžete na jednotlivé vařečky nalepit štítky s číslicemi (1= nejkratší). Místo vařeček můžete využít i ŠPEJLE různých délek.

Aktivity z kuchyně

Tolik naše dnešní KUCHYŇSKÉ AKTIVITY. U dětí jsou oblíbené. Doporučujeme. 🙂